Kiedy kierowca ponosi koszt odholowania pojazdu?

utworzone przez | lis 26, 2015 | Aktualności dla kierowców | 0 komentarzy

Kiedy właściciel pojazdu musi zapłacić za jego odholowanie?

Choć najczęstszym powodem wezwania lawety są awarie mechaniczne lub wypadki uniemożliwiające dalszą jazdę, to w wielu przypadkach koszt holowania pokrywany jest z polisy assistance lub OC sprawcy. Istnieją jednak sytuacje, w których pojazd zostaje usunięty z drogi na polecenie odpowiednich służb – a koszt takiego działania spada bezpośrednio na właściciela.

W jakich przypadkach auto zostanie odholowane na Twój koszt?

Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody, które mogą skutkować przymusowym odholowaniem pojazdu:

  1. Brak ważnego ubezpieczenia OC – jeśli podczas kontroli drogowej kierowca nie przedstawi potwierdzenia zawarcia i opłacenia polisy OC, pojazd może zostać usunięty z drogi. Odbiór auta będzie możliwy dopiero po okazaniu ważnego dokumentu ubezpieczenia.
  2. Przekroczenie dopuszczalnych wymiarów i masy pojazdu – auta z nadmiernym obciążeniem lub niewłaściwym naciskiem osi mogą stanowić zagrożenie i są usuwane zgodnie z przepisami.
  3. Kierowanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających – policja ma prawo odholować pojazd, jeśli kierowca jest nietrzeźwy lub znajduje się pod wpływem narkotyków.
  4. Zły stan techniczny pojazdu – samochody niesprawne technicznie, stwarzające ryzyko dla innych uczestników ruchu, również mogą zostać zabrane z drogi.
  5. Brak tablic rejestracyjnych lub porzucony pojazd – auto pozostawione na długo w jednym miejscu, bez rejestracji lub sprawiające wrażenie porzuconego, może trafić na parking depozytowy.
  6. Nieprawidłowe parkowanie – zaparkowanie auta na miejscu dla osób niepełnosprawnych bez uprawnień lub w miejscu oznaczonym informacją o możliwości odholowania skutkuje usunięciem pojazdu.

Co zrobić, aby odebrać odholowany pojazd?

W każdym z powyższych przypadków konieczne będzie uzyskanie zgody na odbiór pojazdu od organu, który wydał dyspozycję jego usunięcia – najczęściej będzie to policja, straż miejska lub zarządca drogi. Po spełnieniu formalności i uregulowaniu należnych opłat można odebrać samochód z parkingu depozytowego.

Podstawa prawna

Kwestie związane z odholowywaniem pojazdów na koszt właściciela reguluje art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. To właśnie ten przepis szczegółowo określa, kiedy i na jakich zasadach służby mogą usunąć pojazd z drogi.

Written By Marcin Migdał

undefined

Powiązane Posty

0 komentarzy