...

Pomoc Drogowa 24 H - Corrado Szczecin,

ul. Pozdawilska 12, tel. (+48) 609-240-240,

Ekonomiczna jazda samochodem zimą – 5 podstawowych zasad

W ostatnim czasie na popularności zyskuje tzw. eco driving, czyli ekonomiczna jazda samochodem. Oszczędne prowadzenie samochodu jest możliwe i bezpieczne nie tylko latem, mimo że zimą kierowcy muszą zmagać się z trudniejszymi warunkami na drodze. Jeżdżąc oszczędnie, nie tylko zaoszczędzimy dodatkowe złotówki na spalaniu, ale także będziemy kierować bezpieczniej i spokojniej. Pamiętajmy, że brawura w szczególności w okresie zimowym może się skończyć koniecznością wzywania autolawety lub pomocy drogowej.

Oto kilka najważniejszych zasad oszczędnej jazdy zimą:

  1. Nie woź autem zbędnych przedmiotów, czyli zachowaj minimalne obciążenie pojazdu. Pozbądź się z bagażnika wszystkiego, co rzeczywiście jest niepotrzebne, a na pewno ograniczysz spalanie. Aczkolwiek pamiętaj, by w szczególności w okresie zimowym zawsze mieć w samochodzie koc i mobilną łopatę (np. saperkę).
  2. Jedź płynnie! Każde zatrzymywanie lub znaczne zwolnienie prędkości pojazdu wiąże się z koniecznością ponownego ruszenia i zużycia większej ilości paliwa, niż w przypadku zachowania stałej prędkości. Bądź więc skoncentrowany na prowadzeniu i na otoczeniu, gdyż pomoże Ci to przewidywać sytuacje na drodze i dostosować optymalną prędkość.
  3. Jazda na niskich obrotach to doskonała forma oszczędności w spalaniu. Zaleca się wrzucanie wyższego biegu najpóźniej po osiągnięciu 3000 obr./min w silniku benzynowym lub 2500 obr./min w silniku Diesla.
  4. Stan techniczny pojazdu ma znaczenie! Zużyte lub uszkodzone części pojazdu mogą wpływać na większe zużycie paliwa. Warto więc na bieżąco naprawiać nawet najmniejsze usterki i nie czekać z przeglądem technicznym. Tym bardziej, że w zimowych warunkach nawet drobna usterka może skutkować koniecznością wzywania autoholowania.
  5. Hamuj silnikiem poprzez redukcję biegów.

 

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.