Pomoc Drogowa 24 H - Corrado Szczecin,

ul. Pozdawilska 12, tel. (+48) 609-240-240,

Ekonomiczna jazda samochodem zimą – 5 podstawowych zasad

W ostatnim czasie na popularności zyskuje tzw. eco driving, czyli ekonomiczna jazda samochodem. Oszczędne prowadzenie samochodu jest możliwe i bezpieczne nie tylko latem, mimo że zimą kierowcy muszą zmagać się z trudniejszymi warunkami na drodze. Jeżdżąc oszczędnie, nie tylko zaoszczędzimy dodatkowe złotówki na spalaniu, ale także będziemy kierować bezpieczniej i spokojniej. Pamiętajmy, że brawura w szczególności w okresie zimowym może się skończyć koniecznością wzywania autolawety lub pomocy drogowej.

Oto kilka najważniejszych zasad oszczędnej jazdy zimą:

  1. Nie woź autem zbędnych przedmiotów, czyli zachowaj minimalne obciążenie pojazdu. Pozbądź się z bagażnika wszystkiego, co rzeczywiście jest niepotrzebne, a na pewno ograniczysz spalanie. Aczkolwiek pamiętaj, by w szczególności w okresie zimowym zawsze mieć w samochodzie koc i mobilną łopatę (np. saperkę).
  2. Jedź płynnie! Każde zatrzymywanie lub znaczne zwolnienie prędkości pojazdu wiąże się z koniecznością ponownego ruszenia i zużycia większej ilości paliwa, niż w przypadku zachowania stałej prędkości. Bądź więc skoncentrowany na prowadzeniu i na otoczeniu, gdyż pomoże Ci to przewidywać sytuacje na drodze i dostosować optymalną prędkość.
  3. Jazda na niskich obrotach to doskonała forma oszczędności w spalaniu. Zaleca się wrzucanie wyższego biegu najpóźniej po osiągnięciu 3000 obr./min w silniku benzynowym lub 2500 obr./min w silniku Diesla.
  4. Stan techniczny pojazdu ma znaczenie! Zużyte lub uszkodzone części pojazdu mogą wpływać na większe zużycie paliwa. Warto więc na bieżąco naprawiać nawet najmniejsze usterki i nie czekać z przeglądem technicznym. Tym bardziej, że w zimowych warunkach nawet drobna usterka może skutkować koniecznością wzywania autoholowania.
  5. Hamuj silnikiem poprzez redukcję biegów.

 

Call Now ButtonZadzwoń teraz